Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Životní prostředí - odpady > Kovy se třídí do plastu

Kovy se třídí do plastu



Kovy do žlutých nádob s plastem

Kovové obaly bohužel často končí ve směsném komunálním (zbytkovém) odpadu. Přitom se jedná o snadno recyklovatelný odpad, který stačí pouze odložit na správné místo! Od roku 2015, kdy začalo platit v obcích v ČR povinné třídění kovových odpadů, se možnosti sběru kovových odpadů pro občany začaly rychle rozšiřovat.

Jelikož města a obce velmi často bojují s omezenými prostory v ulicích, stále častěji se můžete setkat s tzv. více komoditními sběry, kdy kovy lze třídit například dohromady s plasty nebo nápojovými kartony. V těchto případech jsou kontejnery vždy označeny samolepkami s popisem, co přesně je možné do kontejneru vytřídit.

I v naší obci je možné sbírat kovové odpady společně s plasty do žlutých nádob

Jelikož jsou plasty ze žlutých kontejnerů dále ručně dotřiďovány podle barev a materiálů na třídicí lince, je relativně snadné takto dotřiďovat také další druhy odpadu, například kovy, aniž by to způsobilo vážné komplikace.

Tento způsob sběru je nejrozumnějším způsobem, jak snížit produkci směsného komunálního odpadu a efektivně třídit a svážet i drobné kovy z domácností. Díky tomu se šetří prostor pro sběrné místo a také náklady na dopravu.

Co vše tedy patří do žlutých kontejnerů?

  • sešlápnuté PET lahve
  • obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků
  • kelímky od jogurtů, mléčných výrobků
  • fólie, sáčky, plastové tašky
  • balící fólie od spotřebního zboží
  • obaly od CD disků a další výrobky z plastů
  • nápojové plechovky a konzervy
  • hliníkové obaly a alobal
  • hliníková víčka od mléčných produktů
  • kovové zátky, tuby, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady

Kovové obaly, stejně jako obaly z plastů, by neměly obsahovat zbytky potravin, nebo jiného biologického materiálu. Jakékoli nadměrné znečištění způsobuje při konečném ručním třídění problémy a komplikuje samotnou recyklaci.

Do žlutých kontejnerů nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky. Nepatří tam také tlakové nádobky od nebezpečných látek.! Ty mohou být navíc nebezpečným odpadem. Nepatří tam ani tzv. těžké kovy, jako jsou například olovo nebo rtuť.

Žluté kontejnery nejsou určeny pro sběr velkých kusů kovů. Ty stále patří do výkupen surovin či na sběrné dvory. Při jejich vhození do kontejneru zaberou uvnitř mnoho místa, zároveň hrozí jeho poškození a také poškození svozové techniky při výsypech těchto nádob.

Více informací se dozvíte na www.jaktridit.cz.

Má to smysl. Třiďte odpad.

Kovy