ODDECHOVÁ ZÓNA A DĚTSKÉ HŘIŠTĚ POD NÁDRAŽÍM
Představení přípravy projektu s realizací v letech 2024-2026
HISTORIE: Plány na revitalizaci zmíněné lokality existovaly i v minulosti, ale s výstavbou hřiště se nepočítalo. Obec účelně přispěla cca 500 000 Kč do úpravy parkoviště pod nádražím a zaplatila okolo miliónu za výstavbu zastávky, která je ale bohužel na nevhodném místě a není příliš používaná.
Existuje také ambiciózní návrh řešení lokality od pana Ing. Arch. M. Matterny v ceně cca 75 000 Kč z roku 2021.
SOUČASNOST: Vůči parcele, se kterou tento návrh primárně pracuje, nebyly doposud podniknuty žádné přípravné kroky. To nám komplikuje přípravy a projekt se tím zdržuje. Nemůžeme totiž čerpat dotace na výstavbu. Situaci totiž komplikuje absence změn v územním plánu a navazující vyřazení plochy z funkce lesa. To jsou záležitosti, které nejde urychlit. Aktuálně jsou tyto kroky již vyřešeny, ale po právní stránce budou změny platné až někdy v říjnu 2024, tedy ve změně 3B Územního plánu.
-
Ještě letos v roce 2024 je cílem postavit 250 cm vysoký plot, který bude částečně plnit i protihlukovou funkci. A oddělí obytné části od veřejných ploch. Výstavba plotu je podmínkou pro vybudování hřiště a pro dobrou spolupráci s místními občany a pro přípravu projektu.
-
Dále dojde k terénním úpravám do budoucího stavu, především z pohledu "terasovitého" členění plochy a zarovnání a osetí ploch.
-
Rádi bychom ještě letos obnovili původní dětský chodníček, který je velkou budoucí atrakcí pro děti.
-
Velkým úkolem bude naplánování všeho, co bychom v této oddychové a herní zóně chtěli. Zde se bude spolupracovat s nabídkou rodičů a výběr herních prvků bude ponechán z velké části na nich.
-
Částečná realizace a otevření pro veřejnost oddechové zóny by mohla být již v roce 2024 a s částečným hřištěm už na jaře 2025.
-
Na přelomu let 2024/25 se dokončí představa o hřišti, klidová zóna a při přípravě rozpočtu se rozhodne, co by obec mohla vybudovat ze svých peněz a co až z případných dotací.
-
Další části se vybudují až po získání dotací.
-
Dětské hřiště (tedy herní prvky) je plánováno pro děti do 12 let.
-
Další plochy budou sloužit jako oddechová zóna s posezením, lehátky a navazovat bude klidová zóna mezi stromy.
-
Bude zde také možnost bezpečně odstavit kola, kočárky apod.
-
Hřiště bude mít Provozní řád i správce hřiště. Do budoucna bude tato obsluha hřiště částečně automatizována a budou zde i bezpečnostní kamery. Počítáme s beznákladovým dohledem i se spoluprací s Městskou policií.
-
Přes hřiště povede dětský okruh pro odrážedla, kola a podobné využití. Tímto okruhem bude hřiště rozděleno na více částí a při plánování herních prvků musí být i respektovány vzrostlé stromy.
-
U dětského hřiště je nejdůležitější usazení všech prvků do prostoru a zachování bezpečnostních mezer u herních prvků.
-
Hlavním kritériem pro hřiště, je životnost a bezúdržbovost herních prvků a co nejvyšší bezpečnost hřiště.
JAKÉ HERNÍ PRVKY BY ZDE MOHLY BÝT?
- Interaktivní tabule: Máme na výběr z velkého množství tabulí a jaké konkrétní tabule se nainstalují bude na veřejnosti.
-
V zadní části se nabízí možnost opičí dráhy. Zde se opět dá variabilně bavit o tom, jaké prvky tato dráha bude mít, zda jen lana, sítě, nebo i mini lezeckou stěnu.
-
Bude obnoveno původní pískoviště a u něj bude “zvířátko” se skluzavkou nebo s možností prolézání. I zde bude výběr motivu a herního prvku ponechán na veřejnosti.
-
V další části může být umístěn bezpečnostní kolotoč a samozřejmostí bude také bezpečnostní zemní trampolína.
-
Ústředním motivem bude sestava ve středu hřiště, kde se nabízí velmi velká škála variant s obrovským výběrem.
-
Další možné herní prvky: Bosý dotykový chodníček, malý vodopád s tekoucí vodou atd.
-
Nabízí se také možnost výroby certifikovaných herních prvků na míru. Což je velké plus.
NÁKLADY:
Vzhledem k multifunkčnímu využití se mohou veškeré nezbytné náklady vyšplhat i přes 1 milión korun bez DPH. Reálně se bavíme o oplocení, terénních úpravách, obnově chodníčku a pískoviště, druhém oplocení a plnohodnotném hřišti s certifikací. Samotné herní prvky mohou z této částky tvořit 0,25 - 0,7 miliónu, ale zde předpokládáme získání alespoň částečné dotace okolo 50%. Pro zajímavost, původní úprava okolí nádraží počítala s náklady 3-5 miliónu korun bez hřiště.
DISKUSE A NABÍDKA SPOLUPRÁCE:
Z veřejného projednávání i z diskuse s občany vyplynulo, že není třeba hned budovat plnohodnotné hřiště, raději méně herních prvků a rychlejší otevření hřiště.
Od angažovaných občanů padla nabídka spolupráce, která bude využita například při plánování herních prvků, jejich umístění a při dokončovacích terénních úpravách.
Nyní k herním prvkům. Herní prvky ve vizualizaci jsou pouze konzultovaným návrhem od odborníků, ale jejich výběr není definitivní. Především tyto herní prvky jsou předmětem do společné diskuse. Co je víceméně pevně dáno, je již zmíněné začlenění do terénu a terénní úpravy.
Na tento projekt navážou (a nebo mohou navázat) podle financí a potřeby i další doplňky: nové oplocení, nová zastávka se vstupem do hřiště, elektronická úřední deska s turistickým i-pointem.