Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Životní prostředí - odpady > Elektroodpad

Elektroodpad

Jak jsou elektrozařízení označená?

Všechna nová elektrozařízení jsou označována symbolem přeškrtnutého kontejneru.

Popelnice

Symbol najdete přímo na přístroji, na obalu, v záručním listě nebo v návodu. Takto označené elektrozařízení nesmí být umístěno do kontejneru na směsný odpad, ale do místa zpětného odběru elektrozaříení (kontejner na elektroodpad, sběrný dvůr, prodejna elektro).

Pozor – všechna elektrozařízení, která chcete vyhodit, musí být kompletní (nerozebraná)! Nekompletní spotřebiče jsou považovány za odpad, jsou vyřazeny ze systému recyklace elektrowin a náklady spojené s jejich recyklací a odstraněním hradí obec. Následně se tedy promítají do poplatku za odpady.

Co do nádoby patří

Veškerá použitá drobná elektrozařízení, kde zdrojem energie jsou baterie, akumulátory nebo jsou napájeny elektřinou ze sítě a svým rozměrem se vejdou do sběrné nádoby.

 • Spotřební elektronika: rádia, radiobudíky, DVD přehrávače, MP3 přehrávače, walkmany, hifi věže, discmany, videokamery, fotoaparáty, elektronické chůvičky, domácí meteostanice…
 • IT elektronika: součásti počítačů (klávesnice, myši, zdroje…), PDA, GPS, kalkulačky, telefony, mobily, záznamníky…
 • Domácí spotřebiče: rychlovarné konvice, žehličky, fény, holicí strojky, topinkovače, váhy, mlýnky, mixery, vysavače, fritovací hrnce, holicí, masážní strojky, odpuzovače hmyzu, hodiny, budíky, apod.
 • Elektronické hračky: autíčka na dálkové ovládání, herní konzole, digitální hry, elektronické hudební nástroje apod.
 • Elektrické nářadí a nástroje: vrtačky, pily, řezačky, frézky, brusky, aku a elektrické šrouborávky, pájky, svářečky apod.

Co do nádoby nepatří

 • Baterie a akumulátory
 • Úsporné žárovky a zářivky
 • Televizory a počítačové monitory
 • Elektrozařízení větších rozměrů než je sběrná nádoba (vyčkejte na sběr velkoobjemového a nebezpečného odpadu nebo zavezte do sběrného dvora v Areálu Pily Kunčice p.O.
 • tonery a cartridge (není elektrozařízení)
 • diskety, CD, DVD, kazety (není elektrozařízení)

Kde elektroodpad odevzdat

 • ve sběrném místě v areálu Pily Kunčice p.O. 
 • v budově školy
 • v garážích obecního úřadu

Máte doma starý mobilní telefon, který již nepoužíváte, ale je stále funkční? Ještě může být užitečný! Např. může dobře posloužit hendikepovaným spoluobčanům či dětem z dětských domovů. Na stránkách www.venujmobil.cz se dozvíte více.

Odkazy

Příklady elektrozařízení – co je co

Velké spotřebiče

Např. ledničky, mrazáky, sporáky, myčky, pračky, sušičky, mikrovlnné trouby, trouby na pečení, odsavače par, čističky vzduchu, el.topidla, el.plotny, el. sekačky apod.

Malé spotřebiče (bag)

Vysavače - podlahové vysavače včetně akumulátorových, ruční akumulátorové vysavače, čistící stroje na koberce - mokré vysávání, tepovače apod., parní čističe, zařízení pro vysokotlaké čištění apod., žehličky a jiné spotřebiče používané k žehlení, mandlování a další péči o oděvy, šicí stroje, pletací stroje, vyšívací stroje, tkací stroje apod., fritovací hrnce, el.pečicí pánve, barbecue gril, raclette gril, toastovače, sendvičovače, opékače topinek apod., elektrické nože, svářečky folií, mlýnky na maso, mlýnky na kávu, espressa, varné konvice, el.otvírače konzerv, kávomlýnky apod., hodiny, budíky a zařízení pro účely měření, indikace nebo registrace času, fény, vysoušeče vlasů, kulmy, zubní kartáčky, holicí strojky, masážní strojky, epilátory, vysoušecí helmy, zastřihávače vlasů a vousů, žehličky na vlasy apod., váhy - osobní, kuchyňské apod., elektrické ventilátory malé, el.kráječe, ohřívače nápojů a pokrmů, kuchyňské roboty, mixéry, ruční mixéry, multikráječe, šlehače, citrusovače, odšťavňovače, parní hrnce, malé domácí pekárny, popkornovače, rychlovarné konvice, svářečky fólií apod., osvěžovače vzduchu, odpuzovače hmyzu apod.

Elektrické nářadí a nástroje

Vrtačky - ruční, příklepové, aku vrtačky apod., pily - řetězové, okružní, pokosové, kotoučové apod., řezačky, obrážečky, obráběcí stroje, frézky, brusky, stroje na hoblování, hlazení, leštění, ohýbání, spojování drcení, vrtací, sekací, bourací kladivo apod., nástroje pro nýtování, přibíjení nebo šroubování nebo pro odstraňování nýtů, hřebíků, šroubů nebo pro podobné účely - aku a el.šroubováky, el.sponkovačky, nýtovací kleště apod., nástroje pro pájení, svařování nebo podobné použití - pájky, svářečky apod., drobné nástroje a zařízení apod.