Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a sdružení > Turisti

  Turistický spolek Kunčice p. o. 

 

Velmi stručně o počátcích organizované turistiky v oblasti Beskyd a na Valašsku.

         

 

V roce 1884 byla založena prvá česká organizace Pohorská jednota Radhošť s ústředím ve Frenštátě p.R. a odbory např. v Brně, Frýdku, Kroměříži, Lipníku nad Bečvou,Moravské Ostravě, Opavě, Valašském Meziříčí. Pohorská jednota Radhošt' /PJR/ měla ve svém programu budování turistických cest, značení a výstavbu horských chat. Dodnes můžeme na Pustevnách obdivovat jejich architekturu, malby i um a dovednost kamenických a řezbářských mistrů. Zásluhou PJR bylo zde dobře vybavené jediné lyžařské středisko v českých zemích. To vše nebylo jednoduché hlavně s hlediska finančního. PJR ukončila svou činnost při slučování všech tělovýchovných organizací v roce 1948.

V roce 1888 vznikl v Praze Klub českých turistů. Jeho prvním předsedou byl Vojta Náprstek. Odbory KČT byly organizačně řízeny ústředím v Praze a zakládaly se v místech pro turistiku příznivých nebo historicky zajímavých. Po první světové válce rozšířil KČT svou působnost na celé území státu a tak vznikl Klub Československých turistů. Nastává rozmach turistiky a jsou zakládány nové odbory.

             V roce 1924 byl založen KČST mj. také v Kunčicích p. O. I ve stejném roce jako např. v    Jablunkově, Novém Jičíně, Ostravě - Přívozu, Vsetíně.../ Odbor v Kunčicích p. Ondř. provozoval pěší  a lyžařskou turistiku. Ve svých řadách měl také zkušené značkaře, kteří pomáhali vytvořit síť značených cest v Beskydech a okolí. I jako důkaz kovová litá tabulka z r. 1924 umístěna na lípě u pohostinství v Kozlovicích – Hukvaldy - časový údaj v hod, odbor KČST Kunčice p.O./

             V roce 1935 dosáhl KČST nejvyšší organizovanost. Měl 380 odborů a 111 440 členů, z toho 13.602 dorostu. I v Kunčickém odboru bylo v té době kolem 130 členů .

Za okupace v okleštěném protektorátu se značně omezila, nebo úplně zastavila činnost odboru KČST , byla to ,,Černá léta pro turistiku“. Podstatně se snížil počet odborů a s tím i stav členstva. Značení cest nebylo udržováno, stavební činnost klubu byla zastavena, proběhlo rozsáhlé pronásledování funkcionářů - dokonce bylo nařízeno i odevzdání lyží německé správě. Po osvobození naší vlasti v květnu 1945 bylo potřebné v prvé řadě opravit poničené železniční tratě, mosty, obnovit výrobu, zajistit zásobování, školní výuku, řešit nejnutnější úkoly ve zdravotnictví apod.

V roce 1948 došlo k začlenění KČST do Sokola a později v r. 1956 do sjednocené tělovýchovy ČSTV.

K rozhodujícímu oživení práce v turistice dochází teprve po roce 1970. Lidé přicházejí na to, že pobyt v přírodě je ideální způsob jak trávit volný čas, jak si zlepšovat svou fyzickou kondici a navazovat nová přátelství. Formy turistiky se rozšířily, takže každý kdo měl zájem mohl si vybrat např. pěší turistiku, rekreační rodinnou turistiku s dětmi za poznáním, turistické a dálkové pochody, etapové pochody, lyžařskou, vodáckou, vysokohorskou nebo turistiku na kole – cykloturistiku.

 

Výstupem na Smrk dne 21. dubna 1974, kterého se zúčastnilo 28 turistů z naší obce, došlo k obnovení organizované turistiky v Kunčicích p. O. Vedením byl pověřen Alois Molata a organizací Jaroslav Bílek. Ostatní členové výboru byli doplňování postupně. Další akce, vycházka na Hukvaldy, předčila všechna očekávání. Za krásného počasí se ji zúčastnilo 47 turistů, toto byl první krok k vytvoření stabilní členské základny. Z nejaktivnějších turistů a všestranných sportovců musím vzpomenout Vladimíra Krkošku, Lubomíra Mrkvu a hlavního značkaře našeho odboru Josefa Kupčíka.

Při příležitosti Bezručova výplazu na Lysou horu byl dne 8. září 1974 ustaven turisticky oddíl mládeže TOM, který si pod vedením Vojtěcha Kaděry a Stanislava Řezníčka později zvolil název Tuláci a postupným rozšiřováním čítal uvedený oddíl v roce 1975 - 19 členů, všechno mládež z Kunčic p.O. Tomíci se mimo vlastní činnosti zúčastňovali okresních, krajských i celostátních soutěží, na kterých dosahovali velmi kvalitních výsledků.

Určitou stagnaci zaznamenal odbor v období od roku 1994, kdy ze zdravotních důvodů ukončil činnost předseda odboru Alois Molata, a později byl na jeho místo zvolen Ing. Aleš Molata. Od roku 1999 vedl odbor Radomír Martiňák a v této době se činnost opět obnovila naplno a začaly probíhat akce i mimo beskydské vrcholy, které začaly v roce 1983 a skončily v roce 2009. V roce 2001 se podařilo obnovit tradiční pochod ,, Po stopách partyzánů “. Od roku 2002 pracoval do roku 2009 při KČT Kunčice p. O. i oddíl TOM. Do vedení oddílu byly za odbor zvoleny Eva Hurníková a Božena Martiňáková, od roku 2004 z řad Tomíků Jirka Cochlar a Radek Martiňák ml. V následujících letech již Tomíci v našich řadách nebyli, ale pomalu se k nám přidávaly mladší ročníky, tak se to snad někdy změní.

Od roku 2010 převzala předsednictví od svého manžela Božena Martiňáková. V této době  měl KČT Kunčice p. O. 29 základních členů, z toho 8 členů tvořilo výbor.

Předseda :                Božena Martiňáková

Místopředseda :      Rostislav Hurník

Členové výboru :    Eva Hurníková

                                   Ilona Stanečková

                                   Lenka Havlíčková

                                   Jiří Cochlar ml.

                                   Oldřich Lhotský

                                   Jan Mazal

Výbor se scházel většinou jednou za měsíc, a pokud je něco důležitého, tak se řešilo vše operativně. V roce 2005 byla přidána k pořádání celostátní charitativní akce ,, Čtyřlístek “, ze které byl výtěžek použit na výstavbu stezek pro naše handicapované spoluobčany ( vozíčkáře ), po celé naší republice, aby se i oni mohli kochat přírodou. V roce 2006 byl přidán do celostátního kalendáře akcí „ Hvězdicový výstup na vrchol Tanečnice “ ( Pustevny ).

Každý rok náš odbor pořádal zájezd na některé pohoří, jak  v České republice, tak na Slovensku. Jsou to vždy čtyři opravdu super strávené dny, protkané nejen potem při výstupech na vrcholy, ale i zábavou u táboráku a zpěvu při kytaře. Také jsme zúčastňovali akcí jiných odborů, nebo pořádali vycházky i mimo plán akcí.

Všechny naše akce byly prezentovány v našich skříňkách ( u nádraží ČD a u Huťařství ), na webových stránkách naší obce v sekci „ turisti “. Našich akcí se mohli zúčastňovat všichni zájemci o turistiku, i když nebyli členové našeho odboru. Tímto jsme zvali všechny, kdo chtěli navázat nová přátelství a poznat kus přírody, která je tu pro nás a nabízí nám aktivní odpočinek a spoustu krásných zážitků, aby se k nám přidali.

V roce 2017 Klub českých turistů v Kunčicích pod Ondřejníkem zanikl.

 

 

                                                                      Výbor KČT Kunčice pod Ondřejníkem

 

 


 

 

 

 

 

                                                     Turistický spolek Kunčice p. O.

V roce 2017 ukončil svou činnost pobočný spolek Klubu českých turistů v Kunčicích pod Ondřejníkem a v návaznosti vznikl jako právní nástupce ,,Turistický spolek Kunčice p. O.“ a je již zapsán pod identifikačním číslem 05824524. Předsedou spolku je p. Rostislav Hurník, místopředsedou p. Božena Martiňáková, hospodář p. Ilona Stanečková. Tímto oznamujeme pokračování v turistických aktivitách převážně v regionu Beskydy, rovněž na území České a Slovenské republiky. Ve spolupráci s obecním úřadem naší obce se budeme snažit zlepšovat a propagovat rozvoj turistiky. Plán našich akcí je na webových stránkách naší obce v sekci - život v obci/spolky a sdružení/turisti, taktéž zde najdete i příspěvky o akcích spolku.


 

                                                          

                                            Plán Turistických akcí na rok 2022

 

                                                                plán akcí 2022.pdf

 

plán akcí 2022.jpg


 

 

                                        Z ČINNOSTI TURISTICKÉHO SPOLKU KUNČICE P. O.

Dne 26.3.2022 se uskutečnila první jarní vycházka za krásného slunečného počasí, v počtu 14 účastníků jsme měli namířeno ke kapličce Maří Magdalény na rozhraní Kozlovic a poté zpět okrajovou cestou Ondřejníku do našich domovů. Doufáme že zimní počasí je již za námi a takových krásných dnů na vycházky bude více.   

 

foto Kozlovice.jpg

 

 

 

                                           Z činnosti Turistického spolku Kunčice pod Ondřejníkem

V sobotu 23. 4. 2022 opět proběhlo opékání spojené s procházkou, které se z důvodu bezpečnosti již nekonalo ve starém lomu u Solárky na Ondřejníku, ale u chatky U Žabáka . Počasí bylo příznivé a přišlo celkem 14 lidí, při dobré náladě opečené buřty znamenitě chutnaly, opékání se zase vydařilo. Snad příští rok bude opět příjemné počasí a sejdeme se v hojném počtu.

                                                                                                           Výbor Turistického spolku

 

opékání 1.jpg

 

 opékaní 2.jpg

 

 

 


 

 

             orez MAS-FB-ZAKLADNIVARIANTA.jpgLogo mikroregion.jpg

 

Turistický spolek Kunčice p. O. pořádá v sobotu dne 28.5.2022 tradiční pochod ,, Po stopách partyzánů “. Akce je konána za finanční podpory MAS Frýdlantsko – Beskydy a Mikroregionu Frýdlantsko – Beskydy. Srdečně zveme všechny příznivce turistiky.

 

pozvání na kunčický pochod.jpg 

 

 

 

 pochod 2022.jpg

 

                                       Z činnosti Turistického spolku Kunčice pod Ondřejníkem

V sobotu 21. 5. 2022 proběhla po dvouleté přestávce u chatky U Žabáka akce na přípravu Kunčického pochodu Po stopách partyzánů, brigáda za účelem úklidu, údržby chatky a okolí. Za účasti 20 osob jsme na závěr po vykonané práci usmažili venku vaječinu a poseděli před chatkou s náležitým občerstvením. Vyšlo nám příjemné počasí, trochu jsme se na sluníčku opálili, podebatovali, rozdělili jsme na další týden úkoly, aby Kunčický pochod hladce proběhl.

                                                                               Výbor Turistického spolku

 

foto 1.jpg

 

 

 

                                                       Z činnosti turistického spolku

Dne 28. 5. 2022 se konal již 21. ročník tradičního kunčického pochodu ,, Po stopách partyzánů “. Letos byl pochod podporován Mikroregionem Frýdlantsko Beskydy a MAS Frýdlantsko Beskydy. Pochodu se zúčastnilo celkem 154 příznivců turistiky. Počasí opět přálo, tak si to snad všichni užili. Doufáme, že i příští rok bude hojná účast a příznivé počasí, už nyní se na vás těšíme a opět se budeme snažit vše dobře připravit.

Děkujeme všem, kteří pochod organizovali a pomáhali při jeho průběhu, také bychom rádi vyslovili poděkování Hospůdce Na Kopečku, která nám každoročně připravuje výbornou zelňačku pro občerstvení.

 

                                                                                         Výbor turistického spolku

 

start připraven.jpg

start 1.jpg

cíl připraven.jpgcíl 1.jpgcíl s p. starostkou obce.jpg 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                

                                                      Z ČINNOSTI  TURISTICKÉHO  SPOLKU  KUNČICE  P.  O.

Dne 18. červena se uskutečnila akce, vycházka na Velkou Stolovou. Vystoupali jsme k chatě Leopoldka a odtud se vydali dále po málo využitých stezkách s krásnou okolní přírodou. Akce se zúčastnilo za krásného slunného dne celkem 8 osob.                      

                                                                                                  Výbor turistického spolku

Velká Stolová 10.jpg

  Stolová 5.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                     

 

                                                 Z ČINNOSTI  TURISTICKÉHO  SPOLKU  KUNČICE  P.  O.

Ve dnech 3. až 6. července se uskutečnil autobusový zájezd po Odersku a okolí na pěší turistiku v počtu 28 osob. Letos nám počasí ukázalo i stinnou stránku, během zájezdu 1 den propršelo, další den pršelo během dopoledne, i přesto jsme prošli krásnou přírodou, zajímavým okolím s připomínkami historické těžby břidlice, zlata i stříbra, navíc s krásnými výhledy do okolí až na Beskydy i Jeseníky. Po absolvování tras jsme mohli využít k odpočinku i zábavě krásnou terasu hotelu, ve kterém jsme byli ubytování. Snad příští rok vyjde zájezd s příznivějším počasím.                                                

                                                        Výbor turistického spolku

 

hromadné foto.JPG

 SAM_6127.JPG

 

 

                                                  Z ČINNOSTI  TURISTICKÉHO  SPOLKU  KUNČICE  P.  O.

Dne 23.7. a 27.8. proběhly 2 akce, letní kina v chatce U Žabáka, kde se promítaly zajímavé příspěvky. Červencové akce se zúčastnilo 7 lidí, na srpnovém kině nás bylo 11.                   

                                                                                                                Výbor turistického spolku

 

 foto 1.jpg

 foto 2.jpg

 

                      

 

                                

                                                               Turistický spolek Kunčice p. O.,

                                     zve všechny příznivce turistiky v sobotu dne 17. 9. 2022 na

                                           ,,Hvězdicový výstup k lovecké chatě Leopoldka‘‘

                                    Pro všechny účastníky výstupu je připravená malá upomínka

                                    a razítko chaty do osobních záznamníků

                                    Start : individuální

                                    Cíl     : chata Leopoldka 9:00 až 14:00 hod

                                    Bližší informace :

                                    manželé Hurníkovi, Kunčice pod Ondřejníkem 583, tel : 608444789, 724070127 

                                    Božena Martiňáková, Kunčice pod Ondřejníkem 405, mobil : 731101664

 

 Leopoldka - stará lesnická a arcibiskupská chata, pojmenovaná podle arcibiskupa Leopolda Prečana, který sloužil v letech 1923 až 1947 jako 11. arcibiskup olomoucký. Chata byla postavena v roce 1911, po té byla vypálena a znovu byla postavena v roce 1926, dodnes zůstala v původní podobě, je umístněna mezi dvěma horami, Malou a Velkou Stolovou na žluté turistické značce. Od chaty jsou hezké výhledy na vrchol Ondřejníku ( Skalka ), Palkovické hůrky a obce Kunčice pod Ondřejníkem a Čeladnou. Pod chatou je pramen potoku Stolovec, který má dobrou pitnou vodu. Kdo chodí podle GPS, tak přesná poloha chaty je na souřadnicích: 49°30\'25.8"N,18°18\'33.32"E. 

 

 Leopoldka 2.jpg

 pramen Stolovce

 

                                                      Z ČINNOSTI TURISTICKÉ SPOLKU KUNČICE P. O.

Dne 17. 9. 2022 se uskutečnil hvězdicový výstup k lovecké chatě Lepoldka. Za celkem chladného počasí se zúčastnilo akce 19 lidí, někteří přijeli za námi až z Ostravy. Jsme rádi, že na změněný první ročník výstupu, který byl dříve uskutečňován na vrcholu Tanečnice, přišli taktéž turisté i ze sousedních obcí.

                                                                                             Výbor turistického spolku

 

 3.jpg

 

 4.jpg