Stálou galerii najdete ve čtvrtém patře Výtvarného centra Chagall.
VíceStálou prodejní galerii najdete ve II. a III. patře Výtvarného centra Chagall.
VíceHelena Salichová, narozena roku 1895 byla česká malířka, spisovatelka, grafička a sběratelka folklóru. V Klimkovicích navštěvovala během 1. světové války klášterní školu dominikánek, později odjela do Prahy studovat Akademii výtvarných umění. Ve sběratelské činnosti se soustředila především na slezské lidové písně. Skladatel Leoš Janáček složil klavírní doprovody k deseti písním a ty vyšly pod názvem „Slezské písně ze sbírky Heleny Salichové“. Dále psala pověsti a pohádky, které si i sama ilustrovala.
VíceLandecká expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě. Představí vám vysoce náročnou a rizikovou činnost, bez níž by práce v podzemí nebyla možná, a techniku, která záchranářům umožňuje pohybovat se v prostředí, jež je v některých ohledech ještě nepřátelštější než kosmický prostor nebo hlubiny moře.
VíceStálá expozice zejména pro malé i velké děti, která přiblíží pohádkový svět. Expozice sklepa strašidel je vybudována na ploše 150 m2 a nachází se ve 150 let starých sklepeních bývalého pivovaru, v současné době pavilonu C na Výstavišti Černá louka. V našem strašidelném sklepení se v tuto chvíli nachází pět strašidelných komnat - Pavoučí místnost, Peklo, Pirátský ostrov, Síň plná skřítků a strašidel a Pohádkové říše. Můžete se dále setkat se zazděnou princeznou nebo se ocitnout v břiše draka. Prohlídková trasa je ozvučená a zpestřena tak, aby se vyhnula negativnímu hororovému působení.
VíceNaleznete zde malou roztomilou čertí školičku i s Luciferem. Expozice je unikátním zpracováním podoby čertích jedinců. Při tvorbě vyobrazení podob čertů bylo čerpáno z historických zdrojů. Vše je scénicky nasvětleno a podkreslené zvukovou stopou, která umocňuje hezký zážitek. Cílovou skupinou jsou především rodiny s dětmi, školy a školky a v neposlední řadě také milovníci pohádek a tajemných světů.
Více2.okruh zahrnuje cestu havíře do práce, těžní budovu a pokračuje prohlídkou strojovny a kotelny. V rámci možností spouštíme parní stroj.
VíceZahrnuje cestu havíře do práce, končí v těžní budově. Pracovní směna havířů začínala příchodem do známkovny. Každý, kdo pracoval pod zemí, si zde vyzvedl svou osobní známku. Tyto známky můžete vidět na panelech. Jednotlivé barvy a tvary známek se liší podle směny a profese (specializace) horníka. Po příchodu do šatny se havíři převlékli do fáraček (hornický oděv). Každý pracovník měl přidělené dva řetízky (v havířském slangu označované jako háky), jeden pro čisté, civilní šaty a druhý pro špinavé pracovní šaty. V řetízkových šatnách byly fáračky zavěšeny v prostoru, který byl dobře větrán a v zimě dokonce vytápěn, takže mohly lehce uschnout. Ventilace šaten a koupelen byla přirozená, pomocí hřebenovité ventilační nástavby, která při pohledu z venkovní strany objektu tvoří zajímavou siluetu završenou malou věžičkou. Součástí těchto šaten bylo i oddělení pro technický personál vybavené vanami, tzv. štajgerské lázně. Jednou z důležitých součástí každého dolu byla kancelář důlních měřičů. Můžeme zde vidět na třech pracovních stolech postupný technický vývoj této profese. Dále je možné vidět Kancelář geologa, Instalaci první pomoci, Místnost dispečinku, Výdejnu svačin, Cechovnu, Lampovnu a 1. okruh je ukončen u Těžní věže a těžní budovy.
Více
Kunčice pod Ondřejníkem č. 569
739 13 Kunčice pod Ondřejníkem
8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
8:00 - 11:30
8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00