Seznamuje návštěvníky s přírodními poměry našeho regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku.
VíceExpozice má za cíl představit nejvýznamnější aspekty vývoje práva na Uničovsku od raného novověku až po první polovinu 20. století, tj. po celou dobu existence šatlavy. Exponáty jako procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů hnanců či originály mučících nástrojů, okovy, modlitební knížky, pracovní knížky, policejní pouta, četnické bodáky a evidenční karty prostitutek představí veřejnosti vývoj práva na Uničovsku.
VíceKlášterní Hradisko neboli Hradisko je premonstrátský klášter a najdeme jej v Olomouci. Dnešní areál kláštera je rozsáhlý komplex barokních budov, jež zaujímá rozlohu jednoho hektaru. V roce 1802 byla v klášteře zřízena vojenská nemocnice jako vojenská nemocnice je klášter využíván dodnes. V roce 1995 bylo Klášterní Hradisko vyhlášeno Národní kulturní památkou. Klášter Hradisko patří k nejstarším na Moravě. Byl založen roku 1078 k poctě svatého Štěpána olomouckým knížetem Otou Sličným a jeho ženou Eufemií. Barokní čtyřhranný klášter Hradisko je postaven na základech starého kláštera, který pravděpodobně pamatuje již první náznaky vzniku města Olomouce. Autorem barokního projektu je G. P. Tencalla. Uvnitř kláštera můžeme nalézt nástěnné malby, fresky, štuky a obrazy autorů P. Trogera, D. G. Torreho, J. K. Handkeho a dalších.
VíceExpozice, která vznikla při příležitosti 440. výročí založení olomoucké univerzity ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci a Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Olomouckého kraje, zřizovatele VMO, je umístěna ve 2. patře muzejní budovy. Byla vytvořena během jednoho roku a představuje na pět desítek předmětů, které mají vztah k dějinám olomouckého vysokého učení. Autoři scénáře, Jiří Fiala a Radek Palaščák z Univerzity Palackého v Olomouci a Filip Hradil z Vlastivědného muzea v Olomouci, při její tvorbě sledovali chronologický sled dějin a zároveň se soustředili na tři základní témata: studenty, vyučující a studijní obory.
VíceNová expozice geologie, archeologie a lapidária, umístěná ve sklepních prostorách bývalé školní budovy jezuitské univerzity (ul. Denisova 30), nabídne návštěvníkům fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.
VícePanovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem této expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
VíceDne 29. srpna 1944 vzlétlo ze základny v italské Foggii 599 amerických bombardovacích letadel Consolidated B-24 Liberator a Boening B-17 G Flying Fortress. Doprovod jim tvořilo 294 stíhacích letounù typu Lockheed P-38 Lightning a P-51 Mustang. Cílem náletu bylo seřazovací nádraží v Ostravě-Přívoze, kde byla soustředěna německá technika, určená pro východní frontu, a ropná rafinerie v Přerovì. Mohutný bombardovací svaz 15. americké letecké armády v rámci mise č. 263 odstartoval brzy ráno a jeho trasa vedla přes Jugoslávii a Maďarsko. Během letu se letadla od sebe vzdálila a svaz letěl v délce několika desítek kilometrù. V prostoru Bílých Karpat byla napadena 20. squadrona německými letouny 8. stíhací divize. Odehrála se bitva, známá jako "bitva nad Slavičínem". Deset amerických letounù bylo sestřeleno, zahynulo 41 členù posádek, z nichž 28 bylo pohřbeno na hřbitovì ve Slavičíně. Letadla, která doletěla nad Ostravu, spustila své nálože na mìsto. Bombardována byla především Slezská Ostrava, centrum města a Vítkovice. Během bombardování bylo poškozeno témìř 1500 domù, 129 jich bylo zničeno, 409 lidí zahynulo. Nová část expozice, otevřená v jednom z klínù hlavního objektu od 1.dubna, připomene tuto, pro město Ostravu, tragickou událost, ale ve fotografiích připomene i další česká a moravská města, která se v průběhu roku 1944 a 1945 stala cílem amerických náletù.
Více
Kunčice pod Ondřejníkem č. 569
739 13 Kunčice pod Ondřejníkem
8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
8:00 - 11:30
8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00