Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Úřad > Volby 2024 > Důležité upozornění pro obyvatele EU s pobytem v ČR

Důležité upozornění pro obyvatele EU s pobytem v ČRDůležité upozornění občanům k Volbám do Evropského parlamentu

 

Občané EU mohou volit ve volbách do Evropského parlamentu na území členského státu svého pobytu. Musejí ovšem před volbami požádat o zápis do seznamu voličů vedeného pouze pro volby do Evropského parlamentu.

Občané třetích zemí (Např. Velké Británie, Kanady, Ukrajiny, USA atd.) nemají právo volit ve volbách do Evropského parlamentu.

Právo volit máte, pokud jste

  • občan EU
  • nejpozději ve druhý den voleb máte 18 let,
  • máte na území ČR registrovaný pobyt ke dni voleb - máte povolení k trvalému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu,
  • pobyt máte na území nejpozději 45 dnů přede dnem voleb
  • nejste veden v dodatku seznamu voličů, tj. nevolíte v ČR v komunálních volbách (pokud jste veden v seznamu voličů pro komunální volby, požádejte o přenesení údajů z dodatku do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu).

Pokud všechny podmínky splňujete a ve volbách do Evropského parlamentu chcete hlasovat na území ČR (a ne ve svém domovském státě), požádejte o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.

Žádost podejte na obecním úřadě v místě vašeho registrovaného pobytu v ČR.

UPOZORNĚNÍ

Lhůta pro podání žádosti o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu konči v neděli 28.04.2024. V tento den můžete podat žádost na Obecním úřadě v kanceláři matriky a evidence obyvatel a to v době od 08:00 do 16:00 hodin.

V sobotu 27.04.2024 bude v čase od 08:00 do 16:00 přítomná pouze služba na telefonu. V případě podání žádosti v tento den volejte tel. číslo: +420 725 506 901 a informujte pracovnici OÚ paní Kristýnu Amálii Heczkovou, která po domluvě Vaši žádost přijede vyřídit.

Více informací: +420 725 506 901, kristyna.heczkova@kuncicepo.cz

 

Důležité upozornění:

I když osoba může být voličem a nechá se zapsat do seznamu voličů, některé skutečnosti mohou zabránit, aby se voleb účastnila. Zákonné překážky jsou:

  • omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva (soud výslovně rozhodnutím řekl, že nejste schopen volit)
  • zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvody ochrany zdraví lidu (jste například v karanténě nebo na infekčním oddělení v nemocnici a při hlasování byste mohl nakazit ostatní osoby).

Bc. Kristýna Amálie Heczková – matrika a evidence obyvatel

 volby - informace.jpg