Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Obec provozuje > Pohřebnictví > Aktuality z pohřebnictví > Repatriace zemřelého v důsledku covid-19

Repatriace zemřelého v důsledku covid-19Ministerstvo pro místní rozvoj na svých webových stránkách informuje občany ČR.

V podmínkách vyhlášeného nouzového stavu souvisejícího s výskytem viru SARS-CoV-2 není zakázána repatriace těl zemřelých včetně těch, jejichž smrt byla důsledkem onemocnění covid-19.

Virus SARS-CoV-2 podle Světové zdravotnické organizace a Ministerstva zdravotnictví nepatří mezi vysoce virulentní agens, proto nelze covid-19 považovat za vysoce nakažlivou nemoc.

Ochranné obaly (vak ze silnostěnného plastu s krytým zipem, neprodyšně zavřená zinková vložka a kvalitní dřevěná rakev) jsou zárukou bezpečného převozu přes hranice států.

Repatriaci do České republiky však mohou zabránit opatření přijatá v zemi, kde člověk zemřel.

Příkladem může být případ Čecha, který těsně před Velikonocemi zemřel v Polsku a v souladu s nařízením tamní vlády zakazujícím převoz těla zemřelého přes hranice, nemohlo být jeho tělo dopraveno do vlasti k pohřbení do země.

Díky Ministerstvu pro místní rozvoj, které na základě žádosti pohřební služby apelovalo na Ministerstvo zahraničních věcí, se nakonec podařilo docílit toho, že polská vláda upraví znění nařízení o mezinárodní přepravě zesnulých v době epidemiologického ohrožení.

Zdroj: mmr.cz/cs/ministerstvo/pohrebnictvi/aktuality/repatriace-zemreleho-v-dusledku-covid-19